Go to top of page
30 September 2020
Unit pricing

Unit pricing can help many Australians save money at the checkout. The Coronavirus (COVID-19) pandemic has effected people in many ways, including financial hardship. One way to help you budget and save while grocery shopping, is using unit pricing.

Unit pricing makes it easy to check, compare and save when buying groceries. Unit pricing at grocery stores shows consumers what the value of that product is as a cost per standard unit of measurement on shelf labels for groceries. Packaged groceries will often be sold by weight, and liquids sold by volume.

For example, you might check and see a 2-kilogram packet of rice for $4.80, with a unit price of $0.24 per 100 grams. You could compare that with a different brand that has 1-kilogram of rice in a box for $3.00, with a unit price of $0.30 per 100grams. Now you can decide which is better value and would suit your situation better.

Large grocery stores and some online grocery retailers must display the unit price when selling packaged food and other products, such as bread, eggs, fruit and vegetables and toilet paper.

Use unit pricing to get better value for money by comparing:

  • different brands
  • package sizes and package types
  • special and normal prices
  • packaged and loose - for example spinach
  • fresh, frozen, dried or canned – for example peas
  • similar and substitute products – for example types of rice
  • different convenience levels – for example cheese in blocks, wedges, slices, sticks, grated or diced
  • different grocery retailers, including online stores.
  • unit prices in different parts of the supermarket. The same product may be sold in different sections, for example, cheese, meats, seafood, nuts, fruit and vegetables.

More information

Read more about unit pricing and how it can help you save money, visit the Australian Competition and Consumer Commission’s website